Kontakt

Detský kočík rodiny Žuffovcov

Kočík pochádza z rodiny mikulášskeho továrnika Mateja Žuffu (1851 – 1914). Jeho manželka Anna rodená Porubská mu porodila sedem deti. Rodina si kočík zaobstarala po tom, čo sa im narodila najmladšia dcéra Viera (1910 – 1997). Slúžil však aj ďalšej generácii detí v rodine. Pravdepodobne koncom druhej svetovej vojny bol rozobratý. Podvozok sa použil na iné účely, zatiaľ čo korbička a strieška kočíka chátrali ako nepotrebné. V roku 2001 ich posledná majiteľka, Ing. Viera Bodická, odovzdala Múzeu Janka Kráľa.

Ide o secesný kočík nemeckej výroby, pôvodne s kovovým odpruženým podvozkom a rôznou veľkost'ou predných a zadných kolies. Rukoväť bola secesne tvarovaná s dreveným alebo porcelánovým držadlom. Torzo, ktoré múzeum získalo, pozostávalo z korbičky a striešky. Korbička je zhotovená z niekoľkých úzkych dosiek a bočné diely sú vypletené prútmi štiepaného španielskeho rákosia (pedig), ktoré je podložené tenkou bavlnenou tkaninou. Vnútro kočiara je vystlané impregnovanou textíliou a okraje korbičky sú po obvode potiahnuté textilnou lemovkou. Strieška pozostáva zo železnej skladacej konštrukcie, ktorá je potiahnutá impregnovaným textilom pôvodne svetlej farby. Vpredu po obvode sú okraje striešky olemované husto nariasenou hrubšou bavlnenou textíliou.

V rokoch 2016 – 2017 prešiel kočík, v rámci projektu "Reštaurovanie secesného detského kočíka z roku 1910 z rodiny Mateja Žuffu (2001/0380, H 3100)", komplexnou reštauráciou vedenou doc. Mgr. art. Sylviou Birkušovou (textil) a Mgr. art. Janou Duškovou (drevo a kov). V rámci reštaurovania bol kočík očistený, zakonzervovaný a doplnený o chýbajúce časti, najmä rukoväť a podvozok s kolesami, ktoré konštrukčne a dobovo zodpovedajú originálu. Zachované časti kočíka boli zreštaurované a len v prípade väčšieho poškodenia aj kompletne vymenené (spodná tkanina a vnútorné vatovanie textilnej výstelky korbičky). Dnes sa tak môžeme pozerat' na Žuffovie kočík v takmer takom stave, v akom bol na začiatku 20. storočia. Projekt bol finančne podporený z Fondu na podporu umenia.

 
 
© 2010 - 2019 Múzeum Janka Kráľa - všetky práva vyhradené.
Tvorba webstránok FreeTech services, spol. s r.o.