Kontakt

Kroj M. R. Martákovej

V Múzeu Janka Kráľa opatrujeme desiatky dokumentov, kníh, fotografií i trojrozmerných predmetov – pamiatok na Máriu Rázusovú-Martákovú. Viažu sa k rôznym etapám jej života, dokumentujú vzťahy, miesta a udalosti, ktoré tvorili kulisu jej práce i súkromia.

Dolné Srnie pri Novom Meste nad Váhom bolo prvou učiteľskou zastávkou Márie Rázusovej-Martákovej. Prišla tam ako mladučká učiteľka, bez pedagogických skúseností, z hornatého Liptova do zvlnených pahorkov a kopaníc na slovensko-moravskom pomedzí. Našla tu svojich prvých žiakov, priateľov i lásku a celoživotného partnera Jána Martáka. S ním a za ním po ôsmych rokoch z Dolného Srnia odišla.

Na pamiatku dostala srňanský kroj. Ženský a dievčenský ľudový odev z tejto neveľkej oblasti (Dolné a Horné Srnie, Moravské Lieskové...) patrí k najkrajším na Slovensku. Jeho krása spočíva v jednoduchej, prirodzenej siluete, použití tradičných materiálov a techník i originálnych výšiviek. Srňanský kroj Márie Rázusovej-Martákovej pozostáva zo štyroch častí. Spodnú časť odevu tvorí hrubý konopný rubáč – akási spodná košeľa s tkaným červeno-čiernym pásom na hrudi (oplecím). Rubáč zrejme veľa pohodlia neposkytol a ani obliecť si ho nebolo jednoduché. Je však materiálom i strihom najarchaickejšou časťou odevu. Na rubáč sa obliekalo oplecko, zvané rukávce. Je ušité z priemyselne vyrobeného bavlneného plátna a jeho najkrajšou časťou sú naberané rukávy s charakteristickými výšivkami – prolánkami. Sú to pestré kompozície tulipánov, ďateliniek a špirál usporiadaných do pásov a štvorcov. Siluetu kroja vytvára najmä sukňa – v skutočnosti ide o dve zástery. Zadná zástera – kasánka je ušitá zo šiestich dielov z husto nazberaného bavlneného plátna (zbiermo) všitého do výšivkou zdobeného pása. Zadná zástera bola na údržbu a pranie najnáročnejšou súčasťou kroja – zbiermo si muselo udržať formu, čo vyzadovalo veľké skúsenosti i zručnosť. Predná zástera je hladká, v páse jemne nabratá, s charakteristickým stredovým pásom z aplikovanej stuhy a výšívanými vzormi, tzv. perami – opäť ide o husto vyšité ornamentálne kompozície srdiečok, tulipánov, koliesok, špirál, či štvorlístkov. Najväčšie perá sú umiestnené vo vnútorných rohoch stredovým pásom rozdelenej zástery.

Srňanský kroj Márie Rázusovej-Martákovej je malým umeleckým dielom zhotoveným s veľkým vkusom, citom pre mieru a zachovávajúc tradície. Zároveň s láskou k žene, ktorá Dolné Srnie obohatila svojou učiteľskou i literárnou prácou. O tom, že Srňania nezabúdajú, svedčí i busta Márie Rázusovej-Martákovej, ktorú v obci odhalili pred niekoľkými rokmi.

Odev po smrti poetky starostlivo opatrovala rodina jej synovca Jána Rázusa v Liptovskom Mikuláši a v roku 2008 ho darovali Múzeu Janka Kráľa. Ďakujeme.

-ľr-

 
 
© 2010 - 2019 Múzeum Janka Kráľa - všetky práva vyhradené.
Tvorba webstránok FreeTech services, spol. s r.o.