Kontakt

Spomienka na Václava Havla

Budúci rok uplynie 20 rokov od návštevy nedávno zosnulého Václava Havla v našom meste. Václav Havel navštívil Liptovský Mikuláš 29. mája 1992 ako úradujúci prezident Českej a Slovenskej federatívnej republiky. Hlavným dôvodom jeho návštevy bola kandidatúra Tatier na usporiadanie zimných olympijských hier v roku 2002. V tejto súvislosti sa stretol s predstaviteľmi Česko-slovenského olympijského výboru, zástupcami samospráv tatranského regiónu, ochranárov i telovýchovných a športových organizácií v Demänovskej doline. V rámci svojho programu sa stretol aj s najvyššími predstaviteľmi mesta Liptovský Mikuláš a podvečer aj s občanmi mesta.

Pamätným pre naše múzeum sa stal fakt, že Václav Havel si našiel čas aj na návštevu našej stálej expozície na Tranovského ulici. Expozíciou Tatrín a Žiadosti slovenského národa ho sprevádzal básnik Ivan Laučík a správkyňa expozície Daniela Fiačanová, na záver ho vtedajšia riaditeľka múzea, PhDr. Daniela Komárová, obdarovala evanjelickým kancionálom Cithara sanctorum.  

Z prezidentovej návštevy regiónu, mesta i nášho múzea sa v našom fotoarchíve zachovalo niekoľko desiatok fotografií. Pri tejto smutnej príležitosti z nich vyberáme niekoľko záberov, ktoré sprítomňujú jeho chvíle strávené v priestoroch starej evanjelickej fary v Liptovskom Mikuláši. Ako našu spomienku na vedúcu osobnosť novembrových i ponovembrových spoločensko-politických zmien v Čechách a na Slovensku, talentovaného dramatika a esejistu a posledného prezidenta spoločného štátu Čechov a Slovákov.

-zun-

 
 
© 2010 - 2019 Múzeum Janka Kráľa - všetky práva vyhradené.
Tvorba webstránok FreeTech services, spol. s r.o.